Problem nadużywania alkoholu dotyczy nawet 15% Polaków. Z kolei osoby uzależnione stanowią 2% populacji naszego kraju, a pod względem płci wśród osób uzależnionych od alkoholu dominują mężczyźni. Uzależnienie od alkoholu stanowi istotny problem społeczny, który może prowadzić nie tylko do nieprawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, ale i do rozwoju zaburzeń psychicznych.
Uzależnienie od alkoholu nie pojawia się od razu po rozpoczęciu spożywania alkoholu. Wyróżnia się cztery podstawowe fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu:
Biolog i genetyk, Robert C. Cloninger podzielił alkoholizm na dwa podstawowe typy:
Jedną z ważniejszych cech, świadczących o uzależnieniu od alkoholu jest całkowite zaprzeczanie problemowi uzależnienia, pomimo ewidentnych szkód zdrowotnych i psychicznych. Objawy chorobowego uzależnienia od alkoholu, to przede wszystkim:
Alkoholowy zespół abstynencyjny do grupa pewnych objawów, które występują po odstawieniu alkoholu. Aby wystąpił zespół abstynencyjny, używanie alkoholu musi być wcześniej przewlekłe, stałe, najczęściej w wysokich dawkach. Typowe objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego, to: drżenie rąk, pocenie się, nudności, wymioty, bezsenność, pobudzenie, tachykardia (podwyższone tętno), podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Czasami alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu towarzyszą drgawki oraz omamy słuchowe lub wzrokowe.
Istnieje również zjawisko wysoko funkcjonującego alkoholika. Jest to osoba uzależniona od spożywania alkoholu, która mimo tego uzależnienia nie traci pozycji społecznej oraz potrafi funkcjonować zawodowo, jak i towarzysko. W odniesieniu do płci żeńskiej, wysoko funkcjonujące alkoholiczki dążą zazwyczaj w swoim działaniu do perfekcji, zajmują wysokie, zazwyczaj kierownicze stanowiska i posiadają wyższe wykształcenie. Takie osoby zostały zazwyczaj wychowane w dobrych warunkach socjalnych i materialnych.
Podsumowując, uzależnienie od alkoholu jest bardzo kosztownym problemem psychicznym. Wykluczenie z życia zawodowego i społecznego przynosi straty nie tylko osobie uzależnionej i jej rodzinie, ale tak naprawdę całej populacji. Dlatego tak ważne jest prowadzenie specjalistycznych programów społecznych i skutecznej terapii uzależnienia od alkoholu.