Wspólnota Cenacolo Polska

MATKA ELVIRA

GŁOS PAPIEŻA

KSIĄŻKA "PRZYTULENIE"

NASZE CZASOPISMO

02-quaresima-generale„Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty!

Nawróćcie się do Pana, Boga waszego!

On bowiem jest litościwy, miłosierny,

Nieskory do gniewu i bogaty w łaskę…”
                                                                      
(Jl 2,13)

C01Wielki Post, Wielkanoc, Zmartwychwstanie…

W naszych domach nie są to tylko piękne słowa, ale jest to prawda, którą mamy każdego dnia przed oczami. Jest to cud mający miejsce w naszym życiu, które odbudowuje się w Bożym miłosierdziu, które zmartwychwstaje i zaczyna być znów radosne dzięki poświęceniu, dzięki walce przeciw złu i jego pokusom, dzięki poważnym i wiernym wysiłku wkładanym w życie wspólnotowe.

Zmartwychwstanie jest drogą, nie można zmartwychwstać w przeciągu jednej chwili, trzeba starać się każdego dnia: wstań, zacznij iść, trudź się na twojej drodze, ale jednocześnie ciesz się nią, ponieważ droga jest momentem walki, pokus, narzekań … ale jest też miejscem w którym Bóg staje się opatrznością.

Wielki Post jest momentem w którym ty, w walce w której starasz się pokonać grzech, doświadczasz działania Bożego. Wstańmy więc i zacznijmy iść w kierunku celu jaki wskazują nam święta Wielkiej Nocy, tzn. powrót do „domu”. My mamy tylko jedną rzecz do powiedzenia temu światu, naszym przyjaciołom, naszym braciom i chłopakom, którzy żyją z nami w jednym domu: „Pozwól proszę, żeby Bóg mógł cię kochać, pozwól Bogu ci przebaczyć, pozwól sobie pojednać się z Bogiem, pozwól, aby Boża miłość opanowała twoje serce, a wtedy Bóg będzie mógł ci jeC02 odbudować. To serce rozdarte przez grzech, nie przez miłość, pozwól Bogu je odzyskać, odbudować je w Jego sercu, żeby twoje serce też nauczyło się kochać”. To właśnie jest droga Wielkopostna: iść do serca Chrystusa, żeby nasze serce mogło się odbudować, stać się ciałem, sercem które bije i potrafi kochać.

Wielki Post jest okresem prawdy. We wspólnocie z założenia zawsze się modlimy, pościmy raz w tygodniu, jałmużnę robimy dobrymi uczynkami, i dzieleniem się z innymi. Jezus jednak nawet tam rozpoczyna coś nowego: bądź prawdziwy, bądź prawdziwy w modlitwie, bądź prawdziwy w poście, bądź prawdziwy w jałmużnie, nie rób rzeczy na pokaz. Pod tymi warunkami Wielki Post staje się czasem ukrytej miłości, pięknej, a nie fałszywej. Chodzi o tajemnice życia, które mamy wewnątrz, w tej intymnej relacji, jedynej i osobistej, o której nie mówisz nikomu, ale którą żyjesz i którą w ten sposób także inni mogą dostrzec mimo, że o niej nie wiedzą.
I wreszcie droga wielkopostna wymaga od nas podejmowania postanowień, konkretnych wyrzeczeń i postu. Bóg zostawia w tym dla nas głęboki przekaz i mówi nam: „Poczekajcie, mam ważną rzecz, którą chcę wam powiedzieć: mnie nie obchodzi czy będziecie się modlić, pościć, poświęcać czy wstawać w nocy… ja chcę tylko i wyłącznie, ażeby wasza modlitwa stała się wzajemną miłością, stała się życiem! Wspólnota nauczyła nas, że możemy się modlić ile tylko chcemy, ale jeśli potem w codziennym życiu rozmawiamy o świństwach, o rzeczach banalnych, jeśli okłamujemy chłopaków i żyjemy tylko dla nas samych, ta modlitwa nie przedstawia żadnej wartości.
C04To jest przekaz, który powinniśmy sobie wpoić na początku tego Wielkiego Postu: modlitwa i post wyrzeczenie i postanowienia muszą stawać się nowym życiem, słodkością sercem zdolnym wybaczać otwartym sercem, wcieloną miłością.
Wielki Post jest więc przede wszystkim siłą spowiedzi, Boga, który rozrywa nasze łańcuchy i zdejmuje z ans wszelkie jarzma w swoim miłosierdziu. Jest tam też coś więcej, coś naszego, nasze zadanie. To czego nauczyliśmy się od Matki Elviry, teraz musimy dać innym, ażeby ktoś mógł spotkać w swoim życiu Chrystusa, żeby jego serce potrafiło komuś zaufać i mogło zakochać się w prawdzie, w dobroci, i we wzajemnym czynieniu dobra.
Jaka radość byłaby z tego gdybym zmartwychwstał sam? Jest pięknie zobaczyć, że Jezus raz zmartwychwstały objawia się swoim uczniom i przyjaciołom, żeby także oni mogli zmartwychwstać! 

WYBIERZ JĘZYK

MODLITWY

EWANGELIZACJA

WIZYTY

595096
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
348
1892
9342

Copyright © Wspólnota Cenacolo 2014. All Rights Reserved.